Hobby – Co si počít s volným časem

Naše hobby neboli koníček o nás vypovídá více, než by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se o soustavnou činnost, kterou vykonáváme ze záliby, ne kvůli obživě (i když jsou šťastlivci, kteří mají svou práci jako koníček). Tuto činnost vykonáváme pro naše potěšení a pocit seberealizace.

Koníčky jsou také výborným socializačním nástrojem, protože lidé podobných zájmů mají tendence se stýkat, vyměňovat si zkušenosti a porovnávat výsledky svého snažení.

Modeláclankove7řství

Za tímto pojmem se skrývá ruční výroba trojrozměrných modelů objektů, strojů, budov a vůbec všeho, co si jen dovedete představit. Je to velice zdlouhavá práce vyžadující zručnost a trpělivost nadšence. Práce na určitých modelech může trvat klidně i roky.

Tyto modely poté slouží jako rekvizity při natáčení filmů, modely výroby, používají se v architektuře, výzkumu a nebo je modeláři mají doma pro svou potěchu a na výstavy.

Sběratelství

Jedná se o získávání určitého druhu předmětů a jejich shromažďování. Tyto sbírky pak zpravidla bývají vzorně roztříděné, katalogizované a vystavené na atraktivních místech. Sbírat lze všelijaké předměty ať už se jedná o předměty vysoké hodnoty jako například mince, bankovky, nebo dokonce auta, nebo o předměty, které zdánlivě velkou hodnotu nemají, avšak časem v nějaké sbírce ji mohou nabýt – známky, pohledy, autogramy, pivní tácky a podobné.

Kutilství

Zejména Češi, národ brouků pytlíků ví o tomto hobby své.

Jedná se o činnost, při které kutil po domácku vylepšuje svůj domov, nebo něco vytváří. Na internetu je dnes k nalezení nepřeberné množství návodů a informací o tom, jak svépomocí udělat poličku, postel, dům pro děti na stromě nebo třeba i dům pro sebe. Mít doma (úspěšného) kutila se tedy dámám vyplatí.

Koníček může mít mnoho podob, k výše zmíněným ještě dodám chovatelství, zahradničení,

amatérské fotografování a různé sporty. Hledáte informace o Vašem hobby, nebo se právě poohlížíte po něčem, co by Vás bavilo? Inspiraci najdete v článcích této naší rubriky.