Kultura – Potrava pro duši

“Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury. Člověk potřebuje ke štěstí a spokojenosti nejenom pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce.” – toto jsou slova Jana Wericha a přesně vystihují proč je kultura důležitá pro lidskou duši.

Do kultury patří mnoho věcí, například hudba, divadlo, film, literatura a umění a všechno, co má naši duši rozvíjet a posunovat.

Hudbamusic-748118_960_720

Neboli muzika jsou rytmicky laděné zvuky, které vznikly za účelem doprovodit pracovní činnost a tím socializovat pracovníky a zaměstnat je při výkonu práce.

Dnes rozlišujeme mnoho žánrů hudby, které se navzájem překrývají a kombinují, pravidla se stírají a jde především o umělecké vyjádření dané situace, nálady či myšlenky.

Divadlo

Divadlo je umění, při němž herci, tanečníci nebo zpěváci předvádějí na jevišti divadelní hru, na které se také podílí režisér, dramaturg, choreograf, scénárista a techničtí spolupracovníci. jedná se tedy o kolektivní dílo předvedené divákům sedícím v hledišti.

Existují tři základní druhy a to tragédie, komedie a hudební formy, mezi než se řadí melodrama, muzikál, opereta a opera.

Literatura

Je souhrn všech psaných textů a zaznamenaných jazykových projevů lidstva.

Literatura může být umělecká čili beletrie, naučná, technická a další. Literatura je silně inspirující kulturní odvětví, podporuje naší fantazii a schopnost snít. Na motivy knih vznikají další umělecká díla – filmy, skladby a obrazy. Čtení navíc bystří mozek a rozšiřuje slovní zásobu.

Film

Pod tímto názvem se skrývá kinematografie a všechny její aspekty.

K jeho rozvoji došlo koncem 19. století ve Francii, kde vznikl i první film s příběhem, Cesta na měsíc. Filmy od té doby prošly obrovským vývojem jak technickým, tak ve smyslu chápání a umělecké hodnoty. Nabízejí nám únik od reality, zajímavé příběhy a podíváme se díky nim na místa, která bychom jinak nenavštívili, do naší minulosti, ale i budoucnosti.

Pokud Vás zajímá kulturní dění, ať už je Vaším favoritem pěkná kniha nebo snad rocková píseň, v této rubrice naleznete články týkající se právě kultury.