Sport – Od šachů po ragby

Sport byl odpradávna jedním ze způsobů, jak vybít přebytečnou energii, posílit tělo i ducha. Ne nadarmo se tedy říká “Ve zdravém těle, zdravý duch”.

Navíc podporuje přirozenou soutěživost. Ať už jste na hřišti, nebo sledujete zápas z pohodlí domova, vždy chcete být nejlepší. Buď vy přímo, nebo tým, kterému fandíte a považujete ho za svůj.

Slovo “sport” je anglosaského původu a znamená rozptýlení, únik od práce k zábavě.

Sport je definován jako fyzická aktivita, řídící se danými pravidly a jejíž výsledky jsou měřitelné nebo porovnatelné s ostatními soutěžícími.

Například šachy, deskové hry nebo i poker se mezi sporty také řadí, i když tato pravidla nesplňují a jedná se zde spíše o schopnosti duševní a porci štěstí.

Pojďme se nyní blíže podívat na ty nejoblíbenější sporty a jejich historii.

Fotbalfootball-1396739_960_720

Neboli kopaná je nejoblíbenější sport na světě.

Kolektivní hra v níž spolu hrají dvě družstva, každé o jedenácti hráčích, na travnatém obdélníkovém hřišti. Hra se hraje převážně nohama, ale hráči mohou používat i jiné čísti těla, kromě paží a rukou. Výjimku tvoří brankář, který může hrát a chytat rukama v blízkosti svojí branky.

Cílem hry je dosáhnout více gólů než soupeřící tým. Za gól (branku) se považuje když míč překoná brankovou čáru tyčemi branky.

Lední Hokej

Týmový sport hraný na ledě je také velice oblíben, především v České Republice.

Patří mezi nejrychlejší sporty vůbec, hráči dosahují při hře vysokých rychlostí a puk občas přesáhne i rychlost 200 km/h.

Hokej sice vynikl v Kanadě, ale brzy se rychlostí puku rozšířil i do Evropy a zbytku světa.

Lední hokej se hraje celkem šedesát minut čistého času. Zápas je rozdělen na tři třetiny po dvaceti minutách, kdy se šest hráčů v každém ze dvou soupeřících týmů snaží uchvátit puk a vstřelit soupeři branku.

Každý hráč má brusle a hokejku, dlouhou zahnutou hůl s čepelí, se kterou se ovládá gumový kotouč – puk.

Ať už jste příznivci fotbalu, hokeje či jakéhokoliv ze spousty jiných sportů, v této rubrice naleznete vše co Vás zajímá.