Události – Z Čech i ze světa

Co nám přinesl rok 2015?

Rok 2015 byl bohužel Charlie-Hebdo-Draws-God-With-a-Beard-on-its-Cover-in-Memory-of-2015-Attacks1rokem, kde se hlavním tématem staly stále častější teroristické útoky. Hned v lednu bylo v redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo zastřeleno deset novinářů a dva policisté. O dva dny později došlo k útoku dalšímu, tentokrát na židovský obchod, kde byli zastřeleni čtyři rukojmí.

Toto byly jen první dva z mnoha útoků, které se v roce 2015 objevovaly na různých místech v průběhu celého roku.

V únoru to byly útoky v Kodani, kde byl zřejmě v hledáčku teroristů švédský karikaturista zesměšňující proroka Mohameda a masová poprava 21 egyptských křesťanů.

V březnu bylo v tuniském muzeu zastřeleno 23 turistů, v dubnu na univerzitě v Keni zemřelo dokonce 148 osob.

Poté byl relativní klid až do června, kdy při teroristických útocích v Tunisku a v mešitě v Kuvajtu zahynulo 67 lidí.

Ke konci roku došlo k útokům v Ankaře, si bombový atentát vyžádal 102 obětí a pak při sérii útoků v Paříži zahynulo 129 lidí.

Další významnou událostí roku 2015 bezesporu je migrační vlna, která zasáhla Evropu. Zvyšující se počet uprchlíků ze zemí středního a blízkého východu, subsaharské Afriky a západního Balkánu gradoval v dubnu, kdy se ve středozemním moři během krátké doby potopilo několik lodí s imigranty a zahynulo tak přibližně 1200 lidí. Od té doby příliv uprchlíků nepřestává a zatímco Německo uprchlíky vítalo s telefony a Eury v ruce, Maďarsko proti nim stavělo zdi.

Ale abychom nevyzdvihovali pouze negativní události. V roce 2015 jsme také mohli pozorovat krvavý měsíc a zatmění slunce, královna Alžběta II. se stala nejdéle vládnoucím britským panovníkem, byl vyhlášen mikronárod Liberland, Plzeň se stala evropským hlavním městem kultury a v Praze a Ostravě proběhlo 79. mistrovství světa v ledním hokeji.

Chcete držet tempo s událostmi i tento rok? Neváhejte a sledujte naši rubriku a nic Vám neunikne.